Technika na cesty

Na cestách používam veľmi jednoduchú techniku, nechce sa mi vláčiť so zrkadlovkou, alebo kamerou. Väčšina fotiek je tu nafotená mobilom. Na video používam GoPro 4 a 5, väčšinou, ak potrebujem točiť z auta alebo motorky. Niekedy si so sebou zoberiem aj kompakt na fotenie, ale dosť zriedka. Dôvodom je že fotky postujem do Google Maps a to je s mobilom naprosto pohodlné.


iPhone 7+
Veľmi spoľahlivý mobil, nepoužívam ho len na telefonovanie, ale aj ako zápisník, mapu, kalendár, hudobný prehrávač, fotoaparát a kameru. V neposlednom rade ho využívam vďaka výbornej čitateľnosti displeja na slnku ako monitor k dronu.
Na cestách (pokiaľ som mimo EU) mám kúpenú dátovú kartu. Je to za pár Euro a umožňuje mi volať cez Messenger.
Najpotrebnejšia aplikáciu ktorú mám nainštalovanú je offline navigácia Sygic s mapami pre celý svet. Ďalej Google maps, aplikáciu na dron, Snapseed, FB, taxi aplikáciu Bolt a Svetobežku.


Tablet iPad Pro
Môj verný spoločník na cesty. Mám na neho odolný obal, takže ho bez obáv dávam do ruksaku. Výhodou je mimoriadne jednoduché zdieľanie fotiek z telefónu – bezdrôtovo a bez potreby WiFi. Používam ho aj ako čítačku na knihy.
Parametre:
Displej: Retina s 10,5-palcovou uhlopriečkou a s antireflexnou povrchovou úpravou
Kamera: 12 Mpx kamera iSight s nahrávaním 4K videa, 7 Mpx kamera FaceTime HD
Váha: 469 g
Batéria: Výdrž batérie až do 10 hodín
Pamäť: 256 GB


GoPro 4
Moja prvá akčná kamera. Jediný jej problém je že bez obalu nie je vodotesná a nemá stabilizáciu, čo je pri nakúcaní z idúceho vozidla pomerne dôležité. Nepochopiteľná je aj nekompatibilita batérií modelu 4 a 5. Treba so sebou ťahať dve nabíjačky. Používam ju hlavne pri uchytení na prilbu, hlava vykonáva funkciu stabilizátora. Je tu možnosť náhľadu a ovládania cez telefón.
Parametre:
Displej: dotykový, 1,75″
Kamera: 1080 / 60 fps, 720 / 120 fps
Fotoaparát: max 12 Mpx
Váha: 82 g
Karta: micro SD


GoPro 5
Vodotesná, so stabilizáciou. Perfektná. S hlasovým ovládaním, redukciou hluku, šumu, troma mikrofónmi a GPS. používam ju ako na prilbu, tak aj na uchytenie na čelné sklo auta. Je tu možnosť náhľadu a ovládania cez telefón.
Parametre:
Displej: dotykový, 2″
Kamera: 1080 / 120 fps, 4K / 30 fps
Fotoaparát: max 12 Mpx, RAW
Váha: 82 g
Karta: micro SD
Režimy: režim Time Lapse Photo (časozberné foto), režim Time Lapse Video (časozberné video) režim Night Lapse (nočné časozberné)


Fotoaparát Canon G1X Mark II
Beriem si ho len občas, kvalita oproti telefónu nie je až taká vysoká. Jediná výhoda je zoom a stabilizátor. Naopak nevýhodou je absencia GPS, resp. GPS vie len v spolupráci s telefónom a fakt, že Full HD video natáča len pri 30 fps. Používam ho s elektronickým hľadáčikom.
Parametre:
Snímač: Canon CMOS 18,7×14,0 mm, 3:2
Display: Výklopná 7,5 cm (3,0″) dotyková obrazovka sRGB PureColor II LCD (TFT)
Rozlíšenie: 12,8 Mpx, RAW
Video: Full HD 30fps
Procesor: DIGIC 6
Clona: f 2,0 – 3,9
Ohnisková vzdialenosť: 12,5 – 62,5 mm (35 mm ekvivalent: 24 – 120 mm)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *